Історія    Волочиської центральної районної бібліотеки насичена багатьма подіями. На протязі довгих років починаючи із невеличкої приватної бібліотеки, хати-читальні, вона стала провідним інформаційним
центром міста та району.
.
Районна бібліотека, 1936 р.
  Районна бібліотека, 1936 р
 
У 1934 році офіційно була затверджена як районна бібліотека. Першим завідуючим був Федорков Федір Степанович. Завдяки його ініціативі та наполегливості бібліотека у 1937 році нараховувала уже понад 20 тис. книг.
 


Федорков Ф.С.
 
До початку Великої Вітчизняної війни бібліотека була однією з найбільших культосвітніх установ міста. На полицях стелажів було 32 тис. книг. Під час німецької окупації повністю було знищено книжковий фонд бібліотеки. Все ж частину його зуміли врятувати місцеві жителі. Після звільнення Волочиська від німецько-фашистських загарбників    бібліотека    почала відроджуватися. Вона знаходилася в старому будинку культури по вул. Котовського, 2. Спочатку бібліотека була спільно об’єднана в
 
одну для дітей і дорослих. З кожним днем збільшувався її книжковий фонд і на кінець 1945 р. становив понад 600 книг.
В 1946 р. бібліотеки було роз’єднано: дитячу - розміщено в піонерському клубі, а дорослу було перенесено в приміщення по вул. Кірова.
В цей час в бібліотеці працювали три працівники. Це Федорков Ф.С. – завідуючий, Олійник Г.В. – на абонементі, Шляхтичева В.П. – в читальному залі.
 
В 1947 бібліотекарі своїми силами провели ремонт старої будівлі, та розширили приміщення: читальний зал, абонемент і кімната для пересувок.
Уже на той час в бібліотеці працює Довбуш П.Р. і виконує роботу методиста районної бібліотеки.
На окремі цікаві книги в бібліотеці встановлюється черга. Читали також газети і журнали, яких було мало. Бібліотекарі спільно з учителем Волковим І., редактором районної газети
«Зоря» Дузем І.М. ходили по селах і проводили агітаційну роботу, різні масові заходи по пропаганді книги.
В 1948 році завідуючий Федорков Ф.С. при допомозі редактора Дузя І.М. видав книгу про бібліотечну роботу, над якою він працював з 1934 до 1948 року. За цю книгу бібліотека отримала Другу Республіканську премію в сумі 2 тис. 500 крб. і придбала велосипед для обслуговування читачів на пересувках.
В 1950 р. в області був організований міжобласний бібліотечний абонемент, яким можна було вільно користуватися усім читачам області.
У 1954 році завідуючою бібліотеки призначено Коломієць Феліксу Кузьмінічну, яка раніше обіймала посаду старшого інспектора культурно-освітньої роботи обласного управління культури. З 1956 по 1959 рік завідуючою бібліотеки була Ляхова Тетяна Микитівна, у 1959 році – Кулакова Галина Іванівна. У 50- х роках у бібліотеці працюють Любевич А.І., Дрозд Г.К., Мірошніченко Є.С., Колеско М.І., Бойчук Т.С.
З кожним роком збільшувалися асигнування на придбання літератури. Робота бібліотеки стала багатогранною і змістовною. З 1960 по 1963 рік завідуючою закладом була Захарова Віра Іванівна.
У 1961 р. районну бібліотеку відвідала делегація з Естонії.
Завідуючим бібліотекою у 1963 році був Іванов Ігор Мефодійович. Крім нього ще працювали Кучерява Н.М., Захарова В.І., Трачук М.О., Головкіна І.М., Тихонюк М.П., Герасімова Г.М., Мороз Л.С.
 
В 1964 році бібліотека перейшла в нове сучасне приміщення. Бібліотека для дорослих читачів розмістилась на другому поверсі, де і знаходився відділ культури та методичний кабінет. Перший поверх зайняла дитяча бібліотека.
Райком партії, який очолював Починок М.І., виділив кошти на придбання нових

 
полірованих    стелажів,    столів    та    стільців    для
читального залу.
 
Іванов І.М.
 
В 1965 році бібліотеку очолила Головкіна Ірина Мар’янівна, в цьому ж році їй було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».
В 60-ті роки наш заклад знаходиться в зеніті слави. Це – одна із кращих бібліотек на Україні. На її базі проходять Всесоюзний семінар бібліотечних працівників, міжобласний семінар.
У 1966 році бібліотека була учасником
 
ВДНГ СРСР, в 1966-
 

Головкіна І.М.
 
68 роках в ній побувало
 
багато   делегацій   з    інших    республік,
областей, районів, навіть інших країн. Враження про роботу закладу залишили бібліотекарі з Удмуртії, Молдавії, Буковини, Грузії, Туркменії, Вінничини, Київщини, Одеси, Львова, Миколаєва та багато інших, всього 67 делегацій.
 
У    1968    р.    при    районній    бібліотеці    створено    абонемент
«Юність», який був першим на Хмельниччині, завідуючою якого стала Тихонюк М.П.


Тихонюк М.П.    Федоркова Л.Ф.    Лупійчук Н.З.


Пінчук П.О.    Герасімова Г.М.


В кінці 60-х років в бібліотеці працювали Головкіна І.М., Пілінська С.В., Гринчук Д.П., Надоліна З.С., Лупійчук Н.З., Пінчук П.П., Сорока О., Гаєцька М.
З 1969 по 1970 роки завідуючим закладом був Грінчук Дмитро Павлович, з 1970 по 1972 рік – Надоліна Зіна Степанівна.
В 1970 році бібліотека вийшла переможцем Всесоюзного огляду, відзначена Дипломом І-го ступеня і занесена до районної Книги Трудової Слави. З 1972 року завідуючою закладу знову

Надоліна З.С.
 
стала Головкіна Ірина Мар’янівна.
В 1976 році в районі здійснена
централізація і бібліотека стає центральною районною бібліотекою, що об’єднала всі бібліотеки району в одну бібліотечну систему.
Великих темпів у роботі

 
бібліотека    досягла    у    80-х роках.
 
Бібліотека у 80-ті роки
 
В 1982 році Волочиська центральна районна бібліотека увійшла у склад культурно-спортивного комплексу району, де їй відводилося завдання – засобами пропаганди книги сприяти всебічному гармонійному розвитку особистості.
Це дало можливість більше залучити читачів, покращити популяризацію книги, активізувати інформаційну та довідково- бібліографічну роботу бібліотеки. Організовуються пункти видачі

 
літератури    безпосередньо    на
 
Зустріч з М.Г.Концевичем
 
підприємствах. Активно працює клуб цікавих зустрічей «Орієнтир» та клуб за інтересами «Орфей».
Відбулися певні зміни в системі організаційно-методичного керівництва. Для підвищення кваліфікації молодих працівників організовано «Школу молодого бібліотекаря».
У 1980-85 рр. в ЦРБ прийшли багато нових молодих працівників-спеціалістів: Похила Л.М., Шидліч Б.З., Сліпченко Л.О., Цапок В.Л., Побута Л.Г., Майборода Н.А., Вітошинська Л.Р., Похила Л.В., Фляшовська Л.В.
В 1986 році Волочиську районну бібліотечну систему очолила Панич Надія Сергіївна.
6
 
В 1987 році на базі районної бібліотеки проходив обласний семінар завідуючих методичними відділами ЦРБ області.
В 1990-х роках робота нашої бібліотеки була спрямована на відродження української культури, духовності, народних традицій, свят та обрядів, які виховують у читачів почуття національної гідності, духовності, гуманності, гордості за своїх предків.
За досягнуті успіхи у 1990 році районна бібліотека зайняла ІІІ місце в області по бібліотечному обслуговуванню читачів, за що була нагороджена Дипломом ІІІ ступеня.
При ЦРБ створюються клуби за інтересами «Джерела»,
«Пошук», «Спадщина», продовжує працювати клуб «Літературні зустрічі».
В 1994 році при ЦРБ створено сектор краєзнавства та народознавства, який очолила Копитовська С.М., робота якого була направлена на збір всієї інформації про край.
Взявши участь у краєзнавчо-етнографічній експедиції «Мій рідний край, моя земля» вдалося зібрати місцеві звичаї, діалекти, обряди, щедрівки, легенди.
Проводилася пошукова робота по збору матеріалів про історії бібліотек та сіл району.
З  1994  року  при  ЦРБ  діє  літературно-музичне  об’єднання
«Душі криниця»,  з  1995  року  –  клуби  за  інтересами «Надвечір’я»,
«Пам’ять».
У 1995 році на базі ЦРБ проведено обласний семінар зав. відділами обслуговування ЦРБ та працівників, які відповідають за роботу з юнацтвом.
Слобода К.І.    Кінзерська О.М.    Копитовська С.М.
 
В цей час у бібліотеці працюють: Небельська В.В., Білоус Л.В., Гуменюк С.А., Дмитрук Б.З., Задорожна Н.М., Кінзерська О.М., Копитовська С.М., Лупійчук Н.З., Мізіна М.А., Остапчук Н.В., Пінчук П.П., Поліщук О.В., Сінькова Л.Ф., Слобода К.І., Тімкова М.І.
З липня 2000 року директором Волочиської ЦБС призначено Горшкову Валентину Леонідівну.
З  метою  підвищення  рівня інформованості,
самосвідомості, правової культури населення з питань місцевого самоврядування в 2001 році організовано     центр     регіональної    інформації.

 
Горшкова В.Л.
 
Велику роботу проведено по збиранню матеріалів
 
для випуску у 2002 році літературно-художнього альманаху Волочиського району «На хвилях Збруча».
У 2003 році при бібліотеці створено клуб правового виховання
«Молодь і закон», у цьому ж році придбано комп’ютер та принтер.
Волочиська ЦБС зайняла І місце у номінації «Краща ЦБС по роботі з юнацтвом» у обласному огляді-конкурсі на кращу ЦБС.
У жовтні 2005 року на базі Волочиської ЦБС було проведено обласний семінар методистів на тему: «Публічна бібліотека: сучасний погляд на методичне забезпечення».
З лютого 2008 року бібліотеку очолила
Шинкарук Ліна Анатоліївна.
На початку 2009 року у центральній районній бібліотеці було три комп’ютери, під’єднані до швидкісної безлімітної мережі Інтернет «ОГО», що дало можливість краще задовольняти запити користувачів.
У 2010 році було придбано міні-версію
 
програми    ІРБІС    у    двох    модулях,    що    сприяло
 
Шинкарук Л.А.
 
створенню електронної бази даних нових надходжень літератури до бібліотеки.
 

Королюк Л.В.
 
У листопаді 2010 року бібліотеку очолила
Королюк Людмила Володимирівна.
На виконання рішення сімнадцятої сесії Волочиської районної ради від 21 січня 2009 року 3-7/2009 про прийняття «Програми реалізації в бібліотеках Волочиського району Міжнародного проекту «Глобальні бібліотеки» та для її втілення в життя ЦРБ взяла участь у ІІІ
раунді         конкурсу         «Організація       нових
 
бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст» і потрапила у список переможців. І як результат, протягом літа 2012 року отримала комп’ютерне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення та вільний доступ до Інтернету.
З березня 2012 року бібліотеку очолила
Молчанова Людмила Олексіївна.
В цьому ж році ЦРБ прийняла участь в обласному конкурсі на кращу нетрадиційну книжкову виставку приурочену 75-річчю утворення Хмельницької області, а також приєдналась до мережі ПДГ в рамках проекту
Української бібліотечної асоціації.
 
У січні 2013 року у бібліотеці відбулася
 
Молчанова Л.О.
 
зустріч з головою обласного осередку Всеукраїнської творчої спілки
«Конгрес Літераторів України» Захар’євим В.А. на якій він презентував збірку патріотичних творів «У серці моєму Хмельниччина рідна».
До 550-річниці міста було видано і презентовано літературно- музичний альманах «Квітуй і слався, Волочиськ!» який представляє твори членів літературно-творчого об’єднання «Обрії», що діє при ЦРБ.
 
 
Презентація літературно-музичного альманаху «Квітуй і слався, Волочиськ!»
За підтримки благодійного фонду народного депутата України С. Лабазюка «Завжди поруч» бібліотека отримала комп’ютерні столи, комп’ютер.
Наша бібліотека сьогодні – сучасний, комфортний, інформаційно-дозвіллєвий центр з багатьма новими послугами для користувачів. Вона об’єднує 47 бібліотек в єдину централізовану бібліотечну систему, для яких стала організаційно-методичним та координаційним центром. Співпрацює з громадськими організаціями, підприємствами та установами. Є постійним учасником конференцій, семінарів, тренінгів, фестивалів, що проводяться в Україні і регіоні.
У бібліотеці функціонують три відділи і один сектор, центр регіональної інформації, пункт доступу громадян до офіційної інформації. Діють клуби за інтересами для молоді «Джерела» та
«Молодь і закон» і для старшого покоління «Надвечір’я», «Пам’ять» та літературно-творче об’єднання «Обрії».
Документально-інформаційні ресурси бібліотеки становлять понад 90 тис. видань, якими щорічно користуються 4500 користувачів бібліотеки. Працюють у бібліотеці кваліфіковані
 
спеціалісти: Мізіна М.А., Сінькова Л.Ф., Білоус Л.В., Небельська В.В., Дмитрук Б.З., Гамрецька Г.П., Гуменюк С.А., Поліщук О.В., Королюк Л.В., Задорожна Н.М., Сягрова Н.М., Пастух І.М., Хоптяр Г.М., Божик М.Г., Татарина А.М., Єлісеєнко В.В. Їх об’єднує любов до книги, читача, творчість і професіоналізм. Вони люблять свою роботу, шанують своїх користувачів, переконані, що бібліотека знайшла себе в умовах сьогодення.
Колектив працівників Волочиської ЦРБ

Протягом 2014 року бібліотека приймала участь в обласному огляді-конкурсі на краще використання бібліотечних ресурсів для поширення практик електронного урядування, обласному конкурсі на кращу роботу бібліотек по популяризації творчості Т.Шевченка, ярмарку творчих ідей «Розвиток бібліотечних ініціатив та розширення інформаційного простору для розвитку громад Хмельниччини».
У 2015 році ЦРБ стала переможцем обласного конкурсу на кращий бібліографічний посібник на краєзнавчу тематику ,
 
підготувавши посібник «Імена, вписані в історію Волочищини». У листопаді 2015 року на базі Волочиської ЦРБ за ініціативи обласної бібліотеки ім. М.Островського було проведено лабораторію професійної   майстерності   методистів   районних   бібліотек області
«Реформування публічних бібліотек : нові умови, нові можливості». Відповідно до рішення сесії Волочиської районної ради від 24.12.2015 року «Про передачу бюджетних установ із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Волочиського району у власність Волочиської об’єднаної територіальної громади» передано Волочиську ЦБС у власність Волочиської об’єднаної територіальної громади. Також відповідно до рішення сесії Волочиської міської об’єднаної територіальної громади від 15.01.2016 року «Про зміну засновника та найменування Волочиської централізованої бібліотечної системи Волочиської районної ради Хмельницької області» було змінено засновника Волочиської централізованої бібліотечної системи шляхом виключення зі складу засновників Волочиської районної ради та включенням Волочиської міської ради до складу засновників. А також було змінено найменування закладу культури «Волочиська централізована бібліотечна система» на «Центральна бібліотека Волочиської міської ради Хмельницької області». Протягом року Центральна бібліотека взяла   участь     у   Всеукраїнському   конкурсі   фото   та   відео робіт
«Україна та НАТО : сучасний погляд української молоді», у огляді- конкурсі на кращу виставку юридичної літератури серед обласних, районних та міських бібліотек та отримала подяку. Також бібліотека була учасником VIII форуму бібліотекарів Хмельниччини «Розвиток бібліотек заради громади». Бібліотечне обслуговування жителів Волочиської ОТГ у 2016 році проводила 21 бібліотека : ЦБ, ДБ, 1 міська і 18 сільських бібліотек та 4 бібліотечні пункти. Книжковий фонд бібліотек Волочиської ОТГ станом на 1.01.2017 року становив 288335 прим. документів.
 

У 2017 році Центральна
бібліотека взяла участь в проекті ПУЛЬС
«Розбудова
спроможності
місцевих ініціатив ОТГ через
співпрацю бібліотек та
громадськості» що дало змогу придбати для бібліотеки вітрину та проекційний екран. А участь у соціальному міні грантовому проекті «17 цілей сталого розвитку» від громадської організації «Агенція сталого розвитку АСТАР» дала можливість виграти сертифікат на суму 1000 грн.
Протягом 2017 року бібліотека брала участь у Всеукраїнському конкурсі молодіжної творчості «Наша спадщина», де отримала
призові місця (два других і одне третє), обласному літературному
конкурсі «Туризм – це спосіб життя» ( посіла друге місце у номінації
«Проза»), обласному конкурсі з національно-патріотичного виховання громадян «Україна починається з тебе». За останні два
роки Центральна бібліотека та бібліотеки Волочиської ОТГ значно покращили своє матеріальне становище, що дасть їм можливість покращити свою роботу.
 

Підготувала:    Л.В.Королюк
Комп’ютерний набір:    М.Г.Божик
Дизайн та оформлення:    В.В.Єлісеєнко
Відповідальна за випуск:    Л.О.Молчанова

Завантажити ПДФ файл